Dopravní soutěž v Lipníku nad Bečvou

Dopravní soutěž mladých cyklistů, která se konala v Lipníku nad Bečvou, prověřila děti z lipenských i ostatních škol. Žáci psali test z pravidel dopravního provozu, vyzkoušeli si své manévrovací schopnosti při přejezdu přes překážky, zajezdili si na dopravním hřišti a poskytovali první pomoc. Soutěž je určena pro žáky ve věku od 9 do 16 let. O organizaci soutěže se postaralo Středisko volného času ve spolupráci s organizací BESIP, Petrem Butkovičem a městem Lipník nad Bečvou. O jednotlivé soutěžící pečovali rozhodčí i z řad městské a státní policie a Českého červeného kříže.

Oblastní kolo této dopravní soutěže se konalo ve čtvrtek 2. května. Soutěže se zúčastnilo celkem 9 družstev, čtyři družstva v mladší a pět ve starší kategorii. Zúčastnili se žáci z lipenských škol, ale i z Oseku nad Bečvou. Z nejmladších obstály nejlépe děti ze ZŠ Osecká 315, mezi staršími byli nejlepší žáci z Gymnázia Lipník nad Bečvou. Možnost postoupit do okresního kola získala i družstva, která se umístila na druhém místě. V mladší kategorii se jedná o ZŠ a MŠ Sluníčko a ve starší kategorii zabodovali žáci ze ZŠ a MŠ Hranická.

Okresní kolo dopravní soutěže proběhlo ve čtvrtek 16. května na ZŠ Hranická v Lipníku nad Bečvou. Soutěže se zúčastnilo celkem 11 družstev z osmi různých škol. První tři příčky si v obou kategoriích rozdělili pouze tři školy, které měly zastoupení v mladší  i ve starší kategorii. První místo a postup do krajského kola v obou kategoriích si odnesli žáci ze Základní školy Střítež nad Ludinou. Druhou příčku v mladší kategorii si vysloužili žáci ze Základní školy Hranice, Tř. 1. Máje. Třetí místo v mladší kategorii patřilo žákům ze ZŠ Horní Moštěnice. Žáci z Horních Moštěnic vybojovali tentokrát druhé místo v kategorii starších žáků a hned po nich se na třetí příčce umístili opět žáci z Hranic. Cenu za nejlepší výkon získal student Marek Jordán ze Stříteže nad Ludinou s počtem 0 trestných bodů.

Dopravní soutěž mladých cyklistů vyhlašuje Ministerstvo dopravy spolu s dalšími partnery, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž, Ústřední automotoklub ČR, Autoklub České republiky a další orgány a organizace. Na realizaci soutěže se podílí obce a kraje. Soutěž se vyhlašuje každoročně. Má podobu postupové soutěže od základních školních kol přes oblastní, okresní, krajské, republikové až po mezinárodní kolo. Je určena především žákům základních škol odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Znalost z první pomoci
Nelehký úkol jízdy zručnosti