Jakub Konečný má za sebou životní úspěch. Je šestý nejlepší lezec na světě

Foto: Jan Kendík
Foto: Lukáš Bíba

Velká radost a velké překvapení, jaké nikdo nečekal. Jakub Konečný z lipenského Horolezeckého oddílu obsadil ve finále světového šampionátu v Innsbrucku v kategorii muži neuvěřitelné 6. místo. Je přitom teprve třetím českým reprezentantem, který se v historii závodu probojoval do finále.  Mistrovství světa v soutěžním lezení na obtížnost, na rychlost, v boulderingu a v kombinaci se konalo ve čtvrtek 6. září.

Konečný, velká naděje českého lezení, nepodlehl nesmírné tíze okamžiku a ve finále porazil silné soupeře, včetně Švýcara Saschi Lehmanna. „Je to Jakubův nejlepší rok, nejlepší sezóna,“ komentovala úspěch svěřence vedoucí lipenského oddílu Zora Hradilová. „Jakubovo jméno se v den závodu skloňovalo ve všech tuzemských sportovních relacích,“ dodala.

Foto: Monika Brkalová

„Dlouho víme, že v Kubovi něco je, a letos to konečně začíná prodávat. Svůj talent prodal i v tak psychicky náročné situaci, jako je finále mistrovství světa,“ uvedl pro IDnes Adam Ondra, který se na stejných závodech umístil na druhém místě. „Věřím, že nevyčerpal svůj potenciál a půjde nahoru,“ dodal čerstvý vicemistr. Sám Konečný se při krátkém rozhovoru před novináři nevěřícně usmíval. Vždyť v Innsbrucku předčil očekávání a dosáhl výjimečného úspěchu. „Já jsem ohromně šťastný. Je to pro mě nejlepší výsledek v kariéře. Já se ještě nikdy na Světovém poháru do finále nedostal. A pak se mi to vyjde tady, je to milé překvapení. Líbilo se mi to hodně, bomba atmosféra, skvělé cesty,“ řekl Jakub médiím. Konečný doufá, že za dva roky natrénuje a dostane se ke svému vysněnému cíli, kterým je letní olympiáda v Japonsku.  „Teď být větší motivace ani nemůže, je to ale moc velký cíl. Musím na sobě dál pracovat,“ dodal lipenský borec.

K dalším letošním úspěchům Jakuba Konečného patří skvělé druhé místo, které vybojoval koncem srpna v kategorii juniorů do 19 let v lezení na obtížnost na Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení v Rusku.

Foto: Lukáš Bíba

A aby toho nebylo málo, Jakub se v letošní sezóně postavil i na příčku nejvyšší. Zlato získal o posledním květnovém víkendu na Mistrovství Evropy mládeže v lezení na obtížnost v rakouském Imstu v nejprestižnější kategorii juniorů a obhájil titul z roku 2016.