Jaké byly hody? Fajnšmekry potěšil Michal Prokop s Framus Five

Blues o spolykaných slovech, Bitvu o Karlův most, Kolej Yesterday a další skvělé hity fenomenálního Michala Prokopa a kapely Framus Five si naživo vychutnali jejich fanoušci na Svatojakubských hodech. Koncert završil třídenní kulturní program v neděli 22. 7. na náměstí T. G. M. Pozornost návštěvníků upoutaly i další nedělní koncerty. Představila se folková skupina Marien a pop indie skupina Lake Malawi. Ani přes deštivé počasí si pořadatelé nemohou stěžovat na nízkou návštěvnost. Příznivců kvalitní muziky přišlo na náměstí kolem tisícovky. Kvůli dešti se přesunul program žongléra a baviče Jana Hlavsy pod podloubí, takže ani děti nakonec nepřišly zkrátka.

Slavnosti města Svatojakubské hody se v Lipníku nad Bečvou konají tradičně víkend před svátkem svatého Jakuba, jemuž je zasvěcen zdejší kostel. Pořadatelem třídenního doprovodného kulturního programu je Středisko volného času. Jedná se o největší kulturní akci ve městě, na níž se objeví vždy i proslulí interpreti, kteří přilákají početné publikum z města i okolí. Letošní Svatojakubské hody se konaly od pátku 20. do neděle 22. 7. Většina koncertů se odehrála na náměstí T. G. Masaryka.

Na programu bylo v pátek 20. 7. divadlo pro děti v podání společnosti SemTamFór s pohádkou Povídání o pejskovi a kočičce a letní kino, které promítlo nový český film Hastrman. Na divadlo nestačilo ani 200 židlí, podobně úspěšnou návštěvnost hlásilo i letní kino.

„Aby byly hody v Lipníku lákavé nejen koncerty slavných umělců, rozhodli jsme se letos pro podporu zejména kvalitních kapel, které pocházejí z Olomouckého kraje, jemuž svým působením v regionu, ale i mimo něj přinášejí značnou popularitu a pozitivní reklamu a povědomí o kulturní kolébce moravských muzikantů,“ zdůvodnila letošní výběr kapel pořadatelka Marie Šuláková.  Tyto koncerty byly na programu v sobotu 21. 7. Dopoledne se sešla zhruba stovka příznivci Richarda Pogody a Milana Švihálka na terase KD Echo, odpoledne se na náměstí konaly tři úspěšné koncerty. Představili se domácí rockeři, kteří si říkají Cimrmanovo Torzo, šumperská keltsko-rocková formace Happy To Meet a v závěru hranická kapela s vynikajícím obsazením November 2nd. Skvělá muzika v kombinaci s příznivým počasím přilákala kolem 500 lidí.

V Lipníku jsou hody jednou z mála možností, kde lze dát podobným kapelám tohoto typu prostor a možnost představit je před domácím publikem. Dík za vydařené hodové slavnosti patří městu Lipník nad Bečvou i Olomouckému kraji, který akci finančně podpořil.

Fotogalerie z akce (autor: A.Cikánek):