Mladí cyklisté změřili své dovednosti v dopravní soutěži

Vztah dětí k motorismu, pochopení všech zákonitostí dopravy a dodržování partnerských vztahů v provozu na pozemních komunikacích je cílem Dopravní soutěže mladých cyklistů, do které se každoročně zapojují i školy z Lipníka nad Bečvou a okolí. Oblastní kolo se uskutečnilo v úterý 24. dubna a o jeho organizaci se postaralo Středisko volného času ve spolupráci s organizací BESIP a Petrem Butkovičem, městem Lipník nad Bečvou a Armádou ČR, která poskytla zázemí v prostorech kasáren. O jednotlivé soutěžící pečovali rozhodčí i z řad městské a státní policie a Českého červeného kříže. Letošního klání se účastnilo 32 soutěžících ve dvou kategoriích z šesti škol z Lipníka i okolí. Osm týmů soutěžilo ve čtyřech disciplínách.

Žáci psali test z pravidel dopravního provozu, vyzkoušeli si své manévrovací schopnosti při přejezdu přes překážky, zajezdili si na dopravním hřišti a poskytovali první pomoc. První místo v mladší kategorii (10 – 12 let) si odnesli žáci z lipenské Základní a mateřské školy Sluníčko. Druhou příčku si vysloužili žáci ze Základní a mateřské školy Soběchleby, kteří si vybojovali zároveň i první místo ve starší kategorii (12 – 16 let). Třetí místo v mladší kategorii patřilo žákům z Dolního Újezda. Z druhého místa ve starší kategorii se mohli těšit žáci ze Základní školy Hranická, na třetí příčce v téže kategorii se umístili lipenští gymnazisté. Nejlepší výkon v kategorii mladších žáků podal student lipenského gymnázia Lukáš Juřík s počtem 11 trestných bodů, pouze 5 trestných bodů získal Filip Sehnal ze Soběchleb, který si vybojoval nejlepší skóre v kategorii starších.

Dopravní soutěž mladých cyklistů vyhlašuje Ministerstvo dopravy spolu s dalšími partnery, kterými jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Policejní prezidium Policie České republiky, Český červený kříž, Ústřední automotoklub ČR, Autoklub České republiky a další orgány a organizace. Na realizaci soutěže se podílí obce a kraje. Soutěž se vyhlašuje každoročně. Má podobu postupové soutěže od základních školních kol přes oblastní, okresní, krajské, republikové až po mezinárodní kolo. Je určena především žákům základních škol odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.