Konečný, Skočdopole a Chytil zabodovali na lezeckých soutěžích

Jakub Konečný, Jakub Skočdopole a Martin Chytil – tři lipenští sportovci z lipenského horolezeckého kroužku, kteří opět zabodovali v jarních nominačních soutěžích a skvěle tak reprezentují nejen svůj oddíl, ale i město. Jak se jim dařilo a co je ještě čeká?

Po náročných přípravách mají zhruba polovinu letošní sezóny úspěšně za sebou. Nejlépe obstál devatenáctiletý Jakub Konečný, který se orientuje zejména na lezení na obtížnost a letos končí v kategorii Juniorů. Zatím největšího úspěchu sezóny dosáhl na závodech ve Francii.

Na jaře absolvoval Kuba tři nominační závody v Praze, Ostravě a Písku. V juniorské kategorii v hlavním městě se umístil na druhém místě, v Ostravě i Písku v kategorii Juniorů zvítězil. Úspěšný byl i v kategorii Muži. V Ostravě první, v Písku druhý. V Praze se zapsal v mužské kategorii jako největší smolař Českého poháru. „Před závody byl pro všechny jedním z největších favoritů na vítězství i mezi dospělými. Zapomněl však nastoupit na svoji durhou kvalifikační cestu, což znamenalo nulu do výsledků. Tím se dostal do finále jen mezi Juniory. Na dospělé mu tento výsledek nemohl stačit. Tím ale Kubova smůla tento den nekončila. Finálovou cestu lezl s velkou převahou, ale na jednom z Cheeta vulkánů Kubovi sklouzla noha a tím jeho jízda skončila s bodovým ohodnocením 62+, které stačilo na 2. místo,“ zhodnotila média.

Jakub Konečný zabodoval ve Francii

Konečný letos zatím nejlépe uspěl ve francouzském Voironu, kde o víkendu 7. – 8. 4. odstartovala sezóna mezinárodních závodů SFSC Evropským pohárem mládeže v lezení na obtížnost a rychlost. Několik medailí z mládežnických závodů kategorie A, včetně té nejcennější, už Jakub má. Letos startuje druhým rokem mezi Juniory (18-19 let), kde na svou první medaili teprve čeká. Že na ni má, potvrdil v obou kvalifikačních cestách – v té první skončil na dělené 2. – 3. pozici, v té druhé na dělené 3. – 5. příčce, což znamenalo postup ze 4. místa. Přesto se Jakubovi dle jeho slov nelezlo v kvalifikacích zdaleka tak dobře, jako den před tím při rozlezu, což možná ovlivnil i poměrně náročný cestovní program, který tento lezec zvolil. Finále se mu pak lezlo ještě o poznání hůř, na čemž měla určitě podíl i boulderová cesta, většinou po velkých strukturách, které se museli držet celou dlaní. Nechyběly zde ani pozice vídané téměř pouze na bouldrovkách – takový traverz „na číšníka“ mluví za vše. Právě při cvakání „na číšníka“, kde přes expresku u pasu nemohl nabrat lano, obvykle neunavitelnému Kubovi došlo, ale vůlí to dobojoval až do traverzu po trojúhelníkových strukturách, kde skončilo ve dvou krocích osm z deseti finalistů. V téhle trojúhelníkové loterii si Jakub vylosoval celkovou šestou pozici.

Kubovi budeme nyní držet palce na Mistrovství Evropy mládeže v rakouském Imstu, kam se chystá ve dnech 25. – 26. 5. (příští týden v době psaní článku – pozn. red.).

Lipenští lezci úspěšně reprezentují také v disciplíně boulderového lezení. První nominační závod se konal v Jablonci nad Nisou, druhý v Praze. A výsledky? Závodů v Jablonci se účastnili všichni tři lipenští borci. Jakub Skočdopole, Jakub Konečný a Martin Chytil. Konečný v Juniorech vyhrál, Skočdopole získal třetí a Chytil páté místo. V kategorii Muži byl Konečný pátý, Skočdopole osmý a Chytil dvanáctý. V Praze se Chytil kvůli zranění prstu závodu nezúčastnil. Konečný v kategorii Juniorů opět vyhrál, Skočdopole byl třetí, v Mužích Konečný druhý a Skočdopole desátý. V červnu se kluci chystají na Rock Point Mistrovství ČR v boulderingu do Prahy. Budeme jim všem držet palce a těšit se spolu s nimi na další úspěchy.

Foto: Adam Vrťo

Děti z „horolezáku“ se účastní soutěží a učí se na skalách, které si i čistí

Poslední březnový víkend zavítalo do Vsetína 137 lezců do 16 let. Mezi nimi i zhruba desítka dětí z lipenského horolezeckého kroužku, který funguje při SVČ. Vsetínský pohár 2018 byl IX. ročníkem a poslední roky je součástí II. kola Moravského poháru mládeže (MPM), tradičně za účasti lezců od Brna po Ostravu, dokonce s lezci ze Slovenska i Polska.

Foto: Adam Vrťo

Lipeňáky doprovázela jejich vedoucí Zora Hradilová. „Nejen úspěchy tří nejlepších borců žije n

áš oddíl. Méně náročných soutěží se s oblibou účastní i mladší děti, které zkouší, co takové klání vlastně obnáší,“ řekla. „Třebaže se nedostali na bednu, věřím, že si domů kromě diplomu odnesly i příjemný lezecký a sportovní zážitek,“ dodala. Model soutěže nabízí deset cest od obtížnosti 4+ do 9. Z toho každá kategorie leze 5 cest. Závody MPM v lezení na obtížnost jsou určeny především pro středně pokročilé a začínající lezce z řad dětí a mládeže.

Děti z horolezeckého kroužku se pravidelně scházejí v hale nebo na skalách pod Helfštýnem. „Učí se základní lezecké techniky, jakými jsou například slaňování, jištění shora, zdolávají různě obtížné úseky,“ vysvětlila Zora Hradilová a dodala, že nezapomínají každoročně ani na tradiční úklid skal na „první plotně u okna“. A také letošní úklid, který připadl na 14. duben, završili spolu s rodiči opékáním špekáčků.  V létě čeká děti horolezecké soustředění.