Prosby o věčnost s Janem Šablickým v Konírně

Na první pohled mnohdy nepoznáte, zda se díváte na fotografii nebo obraz. Na velkých formátech milovník svého rodného města Lipníka Jan Šablický zachytil a netradičně upravil některé sochy a objekty města. Výstava fotografií, montáží a koláží lipenských objektů, soch a artefaktů odstartuje vernisáží ve čtvrtek 5. dubna v 16 hodin. Autor ji nazval Prosby o věčnost.

S úctou k historii 780 let starého města se amatérský fotograf snaží zprostředkovat vlastní vnímání obyvatel, kteří tu žili mnohdy v krutých podmínkách souvisejících s válkami a těžkými nemocemi. Právě v takových časech lidé vyjadřovali své prosby o ochranu, pomoc či vděčnost stavbou soch, křížů a jiných objektů. „Ty objekty a stavby v našem městě, patří k tomu základnímu a pěknému co zvýrazňuje Lipník,“ říká Jan Šablický. „Přál bych si, aby návštěvníci více než nedostatky vystavených obrázků vnímali důvod, proč byly sochy postaveny a vnímali pocity jejich stavitelů, tvůrců a uživatelů,“ uzavřel.

Na vernisáži zahrají rockoví muzikanti bývalých či současných členů kapely Cimrmanovo Torzo, jejímž je Jan Šablický manažerem. Na příčnou flétnu zahraje Miroslav Válek, na kytaru bývalý člen kapel Citron, Kreyson a držitel Zlatého slavíka Jaroslav Bartoň a na klávesy Jaroslav Šimek. V průběhu slavnostního zahájení zazní také barokní skladby v podání Pavla Tomáše na elektronické cembalo. Ve vestibulu galerie se bude v průběhu výstavy promítat film o Lipníku nad Bečvou a jeho bývalých obyvatelích, který před několika lety natočil lipenský rodák Jonáš Vacek a kolektiv.

Výstava potrvá do 3. června, galerie bude v jejím průběhu otevřená od středy do pátku od 13 do 16 hodin a v sobotu a neděli od 11 do 16 hodin.

Jan Šablický (10. 11. 1949) žije v Lipníku nad Bečvou od svého narození.  Kromě dlouhodobé spolupráce s kapelou Cimrmanovo Torzo se ve volném čase věnuje fotografování. V poslední době se jeho fotografie dostaly na veřejnost zejména díky elektronickým mediím a sociálním sítím. Publikuje téměř výhradně snímky z Lipníka nad Bečvou a okolí, což považuje za dobrý způsob propagace rodného města a kraje.