Orchestr z Birminghamu doprovodil i slavný cellista Richard Harwood

Až se dech tajil – tak krásně hráli studenti z Birimingham schools symphony orchestra, kteří zavítali do Lipníka nad Bečvou v úterý 10. dubna. Jejich jediný koncert, který v České republice odehráli na svém turné, považovali posluchači za zatím nejlepší z těch, které město s pražskou agenturou The Prague Concert company za léta spolupráce uspořádalo.
Sál Echa zaplnili posluchači do posledního místa. Osmdesátičlenný symfonický orchestr zahrál v úvodu Korzára francouzského skladatele Hectora Berlioze a v první části ještě Koncert pro violoncello a orchestr h moll Antonína Dvořáka. Právě na něm se předvedl sólista Richard Harwood, který je hlavním violloncelistou Royal Philharmonic Orchestra. Vystoupení završili hudebníci Symfonii č. 5 Es dur finského skladatele Jeana Sibelia. To vše pod taktovkou dirigenta Michaela Seala.
Symfonický orchestr Birmingham Schools Symphony Orchestra vznikl v roce 1965, jeho členy jsou talentovaní mladí hudebníci z anglického Birminghamu ve věku od 14 do 18 let. Orchestr hraje hudbu z klasického a romantického období, také repertoár skladatelů 20. století. Pravidelně koncertují ve svém domovském městě, několikrát i v londýnské South Bank na festivalu Music for Youth. V posledních letech vycestoval soubor do Japonska a Itálie, také do Prahy, Barcelony, absolvoval úspěšnou cestu do Estonska, později do Německa a Španělska.