Lipník se v dubnu připojí k připomínce židovských obětí Jom ha šoa

Veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha šoa  se letos poprvé uskuteční i v Lipníku nad Bečvou. Stane se to ve čtvrtek 12. dubna ve 14 hodin v kostele Církve československé husitské. Pořadatelé chystají na tento den také besedu o židovství v Lipníku a projekci filmu Roberta Benigniho Život je krásný v KD Echo.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.

Čtení jmen obětí začne ve 14 hodin v kostele Církve československé husitské (bývalé Synagoze). Číst z připravených archů může kdokoliv z přítomných zájemců. Zváni jsou především učitelé, studenti škol a samozřejmě široká veřejnost.

Vzpomínkovou slavnost v Lipníku završí v 17.30 hodin beseda s kronikářkou Jarmilou Musilovou v KD Echo, která připomene smutný osud lipenských Židů. V 18.30 začne projekce romantického válečného filmu Roberta Benigniho Život je krásný z roku 1997.

Pořadatelem celostátní akce Jom-ha-šoa je Institut Terezínské iniciativy, obecně prospěšná společnost. Smyslem činnosti Institutu je podpora vědeckého výzkumu dějin konečného řešení židovské otázky v českých zemích a dějin terezínského ghetta, zprostředkování jeho výsledků odborné i laické veřejnosti a zejména nejmladší generaci – žákům a studentům českých škol.

Smutný osud lipenských Židů

Kinokavárna Život je krásný