Letošní Kov ve městě zaplní díla Pavlů Tasovských

Umělecká díla kovářů otce a syna Tasovských vyzdobí v létě vybraná místa v Lipníku nad Bečvou. Výstava Kov ve městě se uskuteční už počtrnácté, vernisáž se koná v pátek 8. června v 18 hodin na náměstí T. G. Masaryka. Po slavnostním zahájení následuje komentovaná prohlídka a koncert před kavárnou Konírna.

O hudební část se postará švýcarsko české manželské duo Songs from Utopia hrající jazz, punk i rockové skladby. Koncert Rebekky Zarkavy (zpěv a kytara) a Jury Doležala (bicí a perkuse) završí společná performance pro zpěv, kytaru, bicí, buchar, kovadlinu a dvě kladiva.

Pavel Tasovský nepředstaví svá díla v Lipníku poprvé. „Několikrát jsem měl možnost při této kolektivní akci vystavovat. V roce 2009 jsme byli osloveni společně s dnes již zesnulým akademickým sochařem Pavlem Krbálkem k přípravě společné výstavy,“ říká Pavel Tasovský. „S Pavlem Krbálkem jsme se stali velkými přáteli při realizaci sochy Pocta Prométheovi, vztyčené před hradbami hradu Helfštýn. Kov ve městě IX. byl naší další společnou prací,“ vzpomíná.

Letošní instalace bude dílem Pavla Tasovského i jeho jmenovce a syna, který je rovněž uměleckým kovářem. „Pavel se začal zabývat vlastní tvorbou krátce po studiu uměleckého kovářství v Turnově. Současně navštěvoval jazykovou školu a pracoval na společných zakázkách v naší kovárně, na čas pak odcestoval do Anglie procvičit jazyk a nasbírat pracovní zkušenosti,“ představuje otec svého syna. „S radostí jsme přijali nabídku ve vašem městě, které dává velké možnosti vystavovat v plenéru. Některá místa v Lipníku dovedou umělecký vjem a zážitek umocnit a mnohdy dodat objektu další nečekaný význam,“ ocenil Pavel Tasovský.

A na jaká díla se mohou obyvatelé a návštěvníci města v létě těšit? „Přivezeme každý desítku svých prací. A jako překvapení přidáme ještě dvanáct objektů, na kterých právě společně s Pavlem dle mých návrhů pracujeme,“ prozradil mistr. „Věřím, že se máme všichni společně na co těšit,“ uzavřel.

Kdo je Pavel Tasovský?

Školu uměleckých řemesel v Praze ukončil v roce 1978 závěrečnou prací Zvěrokruh. V roce 1982 absolvoval v Moravském muzeu v Brně odborný kurz muzejních konzervátorů – specializace kov, dřevo. V roce 1999 dokončil Mistrovskou školu uměleckých řemesel v Praze závěrečnou prací Hamounovo křeslo. Během studií v letech 1978 až 1989 pracoval v kovářské dílně Uměleckých řemesel v Brně. Podílel se na významných zakázkách např. Malovaný dům v Třebíči, hrad Špilberk, Moravské zemské muzeum, poutní kostel ve Křtinách. V roce 1989 založil kovářskou dílnu v Náměšti nad Oslavou a začal se zabývat volnou tvorbou. Samostatně vystavuje od roku 1992.