Konírna zahájila novou výstavní sezónu Prosbami o věčnost

Jarní sezóna v galerii Konírna odstartovala ve čtvrtek 5. dubna vernisáží výstavy fotografií, montáží a koláží lipenských objektů, soch a artefaktů, jejichž autorem je fotograf Jan Šablický. Na výstavě nazvané Prosby o věčnost milovník svého rodného města zachytil a netradičně upravil některé sochy a objekty.
S úctou k historii 780 let starého města se amatérský fotograf snaží zprostředkovat vlastní vnímání obyvatel, kteří tu žili mnohdy v krutých podmínkách souvisejících s válkami a těžkými nemocemi. Právě v takových časech lidé vyjadřovali své prosby o ochranu, pomoc či vděčnost stavbou soch, křížů a jiných objektů. „Ty objekty a stavby v našem městě, patří k tomu základnímu a pěknému co zvýrazňuje Lipník,“ říká Jan Šablický. „Přál bych si, aby návštěvníci více než nedostatky vystavených obrázků vnímali důvod, proč byly sochy postaveny a vnímali pocity jejich stavitelů, tvůrců a uživatelů,“ uzavřel.
O hudební doprovod se na vernisáži postarali rockoví muzikanti bývalých či současných členů kapely Cimrmanovo Torzo, jejímž je Jan Šablický manažerem. Na příčnou flétnu zahrál Miroslav Válek, na kytaru bývalý člen kapel Citron, Kreyson a držitel Zlatého slavíka Jaroslav Bartoň a na klávesy Jaroslav Šimek. V průběhu slavnostního zahájení zazněly také barokní skladby v podání Pavla Tomáše na elektronické cembalo. Ve vestibulu galerie se bude v průběhu výstavy promítat film o Lipníku nad Bečvou a jeho bývalých obyvatelích, který před několika lety natočil lipenský rodák Jonáš Vacek a kolektiv.
Výstava potrvá do 3. června, galerie je v jejím průběhu otevřená od středy do pátku od 13 do 16 hodin a v sobotu a neděli od 11 do 16 hodin.

Jan Šablický (10. 11. 1949) žije v Lipníku nad Bečvou od svého narození. Kromě dlouhodobé spolupráce s kapelou Cimrmanovo Torzo se ve volném čase věnuje fotografování. V poslední době se jeho fotografie dostaly na veřejnost zejména díky elektronickým mediím a sociálním sítím. Publikuje téměř výhradně snímky z Lipníka nad Bečvou a okolí, což považuje za dobrý způsob propagace rodného města a kraje.
Foto: Antonín Cikánek

imgp8519