Během léta ozdobí Konírnu díla Igora Kitzbergera

Mistr černého řemesla a významný akademický sochař Igor Kitzberger vystaví v létě svá díla v Konírně. Retrospektivní výstava ze soukromých sbírek a vlastního archívu ponese název Ohlédnutí. Vernisáž se uskuteční v pátek 15. června v 16 hodin. Hosté se mohou těšit nejen na setkání s mistrem, ale v doprovodném programu i na Pianothéku Richarda Pogody. Výstava pak potrvá až do neděle 16. září. Otevřeno je vždy od úterý do pátku vždy od 11.30 do 16 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 17 hodin. Exponáty pocházejí převážně od soukromých sběratelů, výstava je koncipována jako neprodejní.

Kdo je Igor Kitzberger?

Pro Kitzbergera je nejcharakterističtější figurální tvorba. Mezi jeho pracemi se nacházejí variace nazvané Herecká společnost, Herci, Mimové, Šašci a Pieroti, ale také podivná společenstva postav vytvořených kombinací anatomických znaků lidí a ptáků.

Rozhodnutí, stát se sochařem, se zrodilo v dílně Kitzbergrova otce, uměleckého kováře. Na otázku, zda se cítí být více kovářem nebo sochařem, už před několika lety odpověděl: „Chtěl bych, aby ve mně převažoval sochař, ale jsem současně strašně rád, že jsem i kovář. Kdybych totiž znal pouze tradiční sochařské zpracování, nikdy bych se nedostal k tomu, co dělám. Ve zpracování jsem tedy kovář – řemeslník a v konečném výrazu bych chtěl být sochař.“

Kitzbergerova díla obdivovali lidé v Lipníku v roce 2017, kdy zaplnila centrum při výstavě Kov ve městě.

Prací Igora Kitzbergera si všimla před mnoha lety už v době jeho studií oboru kovář na Střední umělecko-průmyslové škole v Turnově i Marcela Kleckerová, která po mnoho let pořádala setkání uměleckých kovářů Hefaiston. Po maturitě v roce 1982 Igor Kitzberger absolvoval Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě, kde studoval figurální a reliéfní sochařství. Studium ukončil diplomovou prací na téma osobnost Jana Amose Komenského. „Abych Komenského co nejlépe vystihl, musel jsem se nejprve seznámit s jeho životem, názory a dílem,“ vzpomínal akademický sochař. Na samostatnou uměleckou dráhu se Igor Kitzberger vydal v roce 1990. Studium postavy Komenského však využil i v roce 1992 k vytvoření pamětní medaile s portrétem Učitele národů. „V komeniologických kruzích byla Kitzbergerova medaile Komenského ohodnocena jako nejzdařilejší,“ konstatoval někdejší ředitel Muzea Komenského František Hýbl. O něco později odhalil Kitzberger v německé Postupimi-Nowewsi pamětní desku a roku 1995 zhotovil na objednávku tamních potomků českých exulantů bronzovou skulpturu sedícího Komenského. V roce 1996 byla její replika osazena do atria renesančního Korvínského domu na Horním náměstí v Přerově.