Seznamte se s programem letošní Akademie

Přednášky, besedy, ale také filmové projekce a slevy na koncerty či divadla přináší svým členům i v letošním pololetí Akademie Střediska volného času. „Nezaměřujeme se pouze na třetí věk, jako tomu bývalo dříve. Lákáme zájemce o témata ze všech sfér, muže i ženy libovolného věku,“ řekla Marie Šuláková, která program připravuje.

Nejen na besedu s Annou Lukšovou mohli v lednu zavítat členové i náhodní zájemci. Prakticky vyprodané bylo divadelní představení Už zase miluju, na kterém si skvěle zahrály i zazpívaly Sandra Pogodová a Michaela Dolinová, spolu s nimi i Václav Tobrman. Lednová Kinokavárna uvedla film Po strništi bos Jana Svěráka. Hned na začátku února se uskutečnil akustický dvojkoncert Plný uši muziky, na němž si zahrála kromě lipenské folklové kapely eMBéčka i valašská skupina Daremband.

V únoru na přednášku a divadlo

Beseda věnovaná historii lipenské tělovýchovy se uskuteční v pondělí 5. února. Připravila ji místní kronikářka Jarmila Musilová. V polovině února je na programu další divadlo. Tentokrát čtyři herci Martin Kraus, Michaela Badinková, Daniel Rous a Dana Homolová sehrají hru Manželský čtyřúhelník.

V březnu do Uruguaye, na Dunkerk, koštování vína či Spirituál Kvintet

První březnová beseda se uskuteční 5. 3., do kavárny Echa zavítá filoložka, cestovatelka a zpěvačka Petra Dokládalová a bude vyprávět o svém pobytu a studiu v Uruguayi. Březnová Kinokavárna se koná 15. 3. a představí válečný film Christophera Nolana Dunkerk. Ochutnávání sýrů, čokolád, ale hlavně vín připravují pořadatelé Lipenského koštu ze SVČ ve spolupráci s Vinotékou u Františka. Koštovat se bude v sobotu 17. března, zahraje k tomu cimbálová muzika Okybača. Týden na to, v pátek 23. března, se v Echu uskuteční koncert legendární folkové skupiny Spirituál Kvintet.

V dubnu se zaměříme na židovství i na hledání smyslu života

Mimo jiné historii židovství v Lipníku se bude věnovat i Akademie. Město se zapojí do celostátního projektu Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“, který je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Vychází na 12. dubna a kromě veřejného čtení jmen obětí je v plánu promítání filmu Roberta Benigniho Život je krásný a beseda. Pozoruhodná bude rovněž přednáška psychoterapeuta Pavla Kalpakcise O hledání smyslu lidského života plánovaná na 16. duben.

V květnu se v Echu odehraje světová premiéra opery

Květnová Kinokavárna představí 10. 5. francouzsko-polské drama režisérky Anne Fontaine Agnus dei. Film mapuje silné téma společenské obžaloby sexuálního násilí na ženách, kterého se často dopouštěli ruští vojáci na řádových sestrách v Polsku. V květnu je rovněž v plánu opera Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara, kteří uvedou v Lipníku premiéru svého zpracování Monteverdiho Ariadny. Program pololetní Akademie skončí 18. 6. v kavárně Konírna s přednáškou pralinkové lady Martiny Brandové a ochutnávkou čokolády.

Členové Akademie platí za divadelní představení a koncerty uvedené v programu poloviční vstupné. Za jednotlivé vstupy na besedy a Kinokavárny už neplatí. Pololetní členství stojí 250 korun, členem může být kdokoliv.