Akademie už není jen pro třetí věk

Vzdělávání, kultura a poznávání jsou hlavním mottem cyklu Akademie, který pořádá Středisko volného času v pravidelných intervalech. „Teď už ne jen se zaměřením na seniory, ale pro všechny zájemce,“ vzkazuje organizátorka Marie Šuláková. Témata v nabídce jsou podle ní rozmanitá a měla by zaujmout lidi s hlubším zájmem o historii, politiku, zdraví, hudbu nebo cestování.

„V minulém školním roce se ukázalo, že například archeologie nebo zdravotní témata přilákala mnoho mladých lidí. Rádi bychom proto i jim nabídli členství, které obnáší řadu výhod,“ uvedla dále s tím, že členové mohou využívat slevy na některé koncerty či divadelní představení, mají volné vstupy na všechny besedy a kinokavárny.

První schůzka se uskuteční v úterý 12. září. V 16.30 hodin začne v kavárně KD Echo beseda se známým politologem Pavlem Šaradínem z UP Olomouc o tom, že na politice záleží. „Zamýšlet se budeme společně třeba i nad tím, proč vůbec ještě chodit k volbám,“ řekla Šuláková. „Měsíc na to, v pondělí 9. října, se tamtéž uskuteční interaktivní přednáška, na kterou lákáme zejména milovníky rozhlasového vysílání,“ dodala. Účastníci budou mít možnost podívat se zblízka na práci reportérů, uvidí a uslyší, jak vypadá natáčení a jak se pracuje se zvukem, který slyší z přijímačů. Ve čtvrtek 19. října se koná v sále Echa Kinokavárna. „Promítneme si československý film Masaryk z roku 2016 od režiséra Julia Ševčíka v hlavní roli s Karlem Rodenem,“ sdělila Marie Šuláková. Netradiční a hlavně hodně veselé představení Don Quijote de La Mancha sehraje v Echu v úterý 24. října Divadlo Klauniky Brno a členové Akademie zaplatí jen poloviční vstupné. Stejně tak i na koncert písničkáře Václava Koubka, který přijede do Echa ve čtvrtek 9. listopadu. Říká se o něm, že jeho projev je zrovna tak prostý jako vesnická hospoda a zrovna tak hluboký jako duše člověka. „Kdo už někdy zažil jeho vystoupení, ví, o čem je řeč. Do Lipníka navíc přijede s celou kapelou, takže je rozhodně na co se těšit,“ upozornila. Milovníci astronomie by si neměli nechat ujít v pondělí 13. listopadu přednášku Karla Trutnovského z prostějovské hvězdárny. Přednášející slíbil, že se společně dotkneme nejen hvězd, ale možná i hvězdy betlémské a věnovat se budeme astronomickému pohledu na ni. Ve čtvrtek 16. listopadu je na programu další divadlo. Tentokrát ostravská Devítka předvede komedii Mayday, která pojednává o tom, jak jeden nedodržený harmonogram může změnit nejeden lidský život. I za toto představení zaplatí akademici poloviční vstupné. V pondělí 11. prosince se bude kavárnou Echa linout hudba skladatele Josefa Myslivečka, o němž přijede povyprávět muzikoložka Martina Havlasová. Závěrečná akademie prvního pololetí skončí netradičně v galerii Konírna, kde připraví interaktivní besedu k aktuální výstavě Kinematograf Roman Prokeš ze Studia bez kliky.

Členem Akademie se může stát kdokoliv, pololetní členství činí 250 Kč, celoroční 500 Kč. Program i další informace ráda poskytne všem zájemcům Marie Šuláková v kanceláři Střediska volného času. Na Akademii přispívá finančně i město Lipník.