V Konírně vystavuje své obrazy Jan Kanyza

Herec, muzikant, básník, ale hlavně také malíř a významný lipenský rodák Jan Kanyza vystavuje svá díla z posledních let v galerii Konírna. Vernisáž s názvem Pozdní sběr se uskutečnila v pátek 9. června a Kanyza se jí k radosti Lipeňáků osobně účastnil.

Obrazy zastoupené na výstavě pocházejí z poslední doby autora a vznikala při jeho francouzských pobytech, kde má pronajatý ateliér. PhDr. Ivan Neumann do katalogu napsal, že v nich prochází tvorba Jana Kanyzy velkou proměnou. „Jakoby dnes odložila veškerou nepotřebnou starost z výsledku a pouze soustředěně sledovala niternou představu, která roste z ryze osobní interpretace autorova prožitku doteku se zázračností, nesamozřejmostí světa,“ uvádí a celý text zakončuje slovy: „Jakoby si autor ozřejmoval, že v meditaci malbou se děje sama existence, tj. neustálé vyvstávání. Vyvstávání obrazu, vyvstávání smyslu, vyvstávání světa.“ Jan Kanyza při jednom rozhovoru prozradil, že maluje nejraději své pocity a dojmy nezatížené konkrétními postavami a k tomu si rád vychutnává dobré víno.

Na vernisáž dorazily více než čtyři stovky lidí. O hudební doprovod se postaral pianista Richard Pogoda spolu se svými kolegy saxofonistou Miroslavem Švihálkem a kytaristou Lubomírem Schneiderem.

Výstava v galerii Konírna se koná k významnému životnímu jubileu mistra, který letos v říjnu oslaví sedmdesátiny. Lidé si ji mohou prohlédnout do 30. července vždy od úterý do pátku v čase 11.30 – 16.00, v sobotu a neděli od 10.00 –17.00.