Maleníček se o Velikonocích ukázal v Praze i na Helfštýně

Moravský folklor v plné parádě předvedly děti z folklorního souboru Maleníček o Velikonocích v Praze i na Helfštýně. Soubor působí při SVČ Lipník a funguje i díky grantové podpoře města. Jak se Maleníčku na cestách dařilo, popisuje vedoucí souboru Květoslava Kohoutková:

Na Bílou jsme s dětmi nasedli v Přerově do Leo Expresu a společně s rodiči a našimi příznivci vyrazili do Prahy. Čekal nás náročný úkol. Ukázat návštěvníkům hlavního města moravský folklor v plné parádě.  Byl nádherný slunečný den. Na nádraží jsme se nastrojili do krojů a vyrazili směrem na Václavák.  Byla nás početná krojovaná skupina a tak jsme každou chvíli pózovali fotografům. Fotili si nás turisté a hlavně cizinci. Někteří se dokonce fotili s námi.  Náležitě jsme si to užívali.  Zase jsme po roce udělali v Praze rozruch. Škoda jen, že děti měly na sobě kabátky, protože foukal silný vítr. Cestou jsme zpívali a co nás potěšilo, sem tam si s námi zazpíval nejeden turista, který písničku znal. Navštívili jsme s dětmi Dům hraček a tak se děti mohly povozit i na kolotoči.


O půl čtvrté jsme tančili pod Velikonoční břízou na Staroměstském náměstí. Protože se zpěv dětí rozléhal po celém náměstí, přilákal k jevišti plno diváků. Což nás těšilo nejvíc. Chodili za námi diváci a děkovali za nádherný pořad, který trval zhruba půl hodiny. S dcerou Markétkou jsme připravily průřez pranostiky od Smrtné neděle až po Velikonoční pondělí, doplněný písničkami a tanečky o jaru, které bylo díky ozvučení přes amplion slyšet v každém koutku náměstí. Někteří diváci děkovali, že se nám to opravdu povedlo a kroutili hlavou, jak to děti, tak věkově rozdílné, krásně ztvárnily. A tak jsme v Praze důstojně reprezentovali naše město i oblast našeho Lipenského Záhoří.

Na Velikonoční pondělí jsme jeli tancovat na hrad Helfštýn. Na hradě to bylo o něčem jiném. I když nám na Přerovsku předpovídali déšť, svítilo nám po celý čas sluníčko a bylo bezvětří, takže jsme mohli ukázat kroje v plné kráse. Do hradu neustále proudily davy lidí a tak jsme měli o obecenstvo postaráno.  Hradní pán kastelán Jan Lauro byl nadmíru spokojený a hned na místě se domluvil, že k nám od září přihlásí svou čtyřletou dceru.
Zkrátka a dobře, všechno bylo super. Pršet u nás v Lipníku začalo až odpoledne. A tak nás Svatý Petr (s oblibou říkám, že s ním mám nepsanou smlouvu) opět nezklamal!

Květoslava Kohoutková

dscn1774